Close

Ciekawostki na temat konsoli Xbox: procesory, obraz 4K

Jest to już trzecia część anegdot na temat sławnej konsoli Xbox. W dzisiejszym odcinku omówimy zmiany w procesorach oraz jak Xbox stał się pierwszą maszyną obsługująca obraz w jakości 4K.

Dobrze wiemy, że pierwszy Xbox był bardzo podobny w architekturze do zwykłego komputera stacjonarnego, Była to również pierwsza konsola z dołączonym i wbudowanym dyskiem twardym, jak również zaprojektowano obsługiwanie funkcji sieciowych dające nam połączenie z internetem, które bardzo dobrze zostało wykorzystane przez platformie z grami Xbox Live.

Potęga pierwszego Xbox’a polegała i zaczynała się na procesorze, stawianymi na równi z ówczesnymi procesorami instalowanymi w komputerach stacjonarnych. Odpowiednikiem w PC był procesor Pentium III, co czyniło konsolę niezwykle zdolną maszyną do stawienia czoła każdej grze wideo, w która było można na niej zagrać i oferowała najlepszą wersję i jakość gry.

Wiele gier było dostępnych jedynie na konsolę dzięki jej ponadprzeciętną mocą obliczeniową. Za tą mocą kryje się nietuzinkowa historia. Okazuje się, że w pierwotnym założeniu wszystkie procesory miały zostać dostarczone przez firmę AMD, ale tuż przed oficjalną prezentacją i wprowadzeniem konsol na rynek, procesory zostały wymienione na Intel. Nie wiadomo co było tego bezpośrednią przyczyną, lecz możemy się domyślać wpływów biznesowych oraz próby zredukowania kosztów przez wydawców Xbox.

Warto wspomnieć, jak we wszystkich późniejszych wydaniach konsole zostały całkowicie zdominowane przez układy scalone AMD.

Jak Xbox Series X stał się pierwszą konsolą obsługująca technologie 4K?

Od dawna słyszymy i mówimy o technologi 4K, mając nadzieje że stanie się standardem i tak właśnie stało się w najnowszej generacji konsoli Xbox stającej się pierwszą oferującą natywny i nieskalowalny obraz w jakości 4k. Serie X jest pierwszą, która daje nam możliwość gry przy 4K i 60fps, ponadto możemy korzystać z nowych technologii jak Ray Tracing.

Pierwszą konsolą obsługująca Full HD był Xbox 360, wspierająca również telewizory w tej jakości. Zdecydowanie to nie to samo co dyskusja na temat 4K, ale w tamtych latach było to czymś zupełnie rewolucyjnym.

scroll to top