Close

Czy gry na konsolę wzbudzają przemoc?

W ostatnich dziesięcioleciach byliśmy świadkami niesamowitej lawiny zmian w odniesieniu do technologii. Ponadto, coraz więcej nastolatków lub dzieci prosi o nowy smartphone lub najnowszą konsolę wideo na rynku w prezencie.

Jesteśmy zanurzeni w erze technologicznej i dlatego ważne jest, aby znać wszystkie informacje niezbędne do radzenia sobie z trudnościami, które mogą pojawić się przed tym faktem, a także z obawami, które wynikają z roli rodziców.

Czy gry wideo mają szkodliwy wpływ na dzieci?

Ważne jest, abyśmy mieli świadomość, że nawet w niektórych rodzajach brutalnych gier wideo można wydobyć coś pozytywnego, np. umiejętności strategiczne i naukę nowego języka (gdy język gry jest inny niż ojczysty), chociaż ciągłe wyświetlanie treści przemocy jest związane z większym przyzwyczajeniem do przemocy. Oznacza to, że ludzie przyzwyczajeni do oglądania tego typu treści w końcu przyzwyczajają się do nich, aż w końcu normalizują je bardziej niż zwykle.

Oficjalna strona xbox

Czy to oznacza, że jeśli mój syn lub córka będzie grał w brutalne gry wideo, to w końcu będzie się zachowywał brutalnie? Niekoniecznie. Chociaż prawdą jest, że wielokrotne wizualizowanie przemocy przyzwyczaja nas do tego, że nie mamy wobec niej tyle odrzucenia, nie oznacza to, że grając w tego typu gry wideo, człowiek nagle nabierze psychopatycznego i brutalnego zachowania. Aby tak się stało, należy wziąć pod uwagę więcej czynników, zarówno biologicznych, jak i środowiskowych. Istnieje jednak większe ryzyko akceptacji tego typu zachowań. Można zatem powiedzieć, że jest to czynnik ryzyka, ale sam w sobie nie wystarczy do podjęcia przemocy.

scroll to top